5G: Wszystko co musisz wiedzieć na temat nowej technologii bezprzewodowej

Technologia 5G ma zmienić Twoje życie dzięki jej rewolucyjnej szybkości przesyłu danych. Ale zanim do tego przejdziemy, ważne jest, aby zrozumieć, co to jest, kiedy i jak wpłynie na ciebie.

Czym jest 5G?

Jest to kolejna (piąta) już generacja technologii komórkowej, która oferuje znaczne zwiększenie prędkości, zasięgu i czasu reakcji sieci bezprzewodowych.

Początkowo 5G wykorzystywało widmo o bardzo wysokich częstotliwościach o krótszym zasięgu, ale większej pojemności, aby zapewnić niespotykane możliwości przesyłu danych. Pomyśl o tym jak o super hotspocie Wi-Fi.

Oferować ma wyższą wydajność, ale też niezawodność. Specyfikacja (IMT-2020) opublikowana przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) prezentuje się następująco:

  • prędkość transferu – do 20Gb/s pobieranie i do 10Gb/s wysyłanie
  • opóźnienie – nawet 1ms
  • obciążenie – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
  • niezawodność – utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500km/h

Jest to 10 do 100 razy szybsze niż typowe połączenie komórkowe, a nawet szybsze niż cokolwiek, co można uzyskać za pomocą fizycznego kabla światłowodowego w domu. W optymalnych warunkach będziesz w stanie pobrać film w ciągu kilku sekund.

Wadą 5G jest niska przepuszczalność fal przez okna i ściany budynków a nawet drzewa. Może to wymuszać gęstsze rozsianie nadajników w obszarze wymaganego zasięgu.

Czy tylko prędkość jest ważna?

Jedną z kluczowych korzyści jest coś, co nazywamy low latency. Bardzo często usłyszysz ten termin. Opóźnienie to czas odpowiedzi między kliknięciem w link lub rozpoczęciem przesyłania wideo w telefonie, który wysyła żądanie do sieci, a odpowiedzią sieci, dostarczeniem strony internetowej lub odtworzeniem wideo.

Ten czas opóźnienia może trwać około 20 milisekund w obecnych sieciach. Nie wydaje się to wiele, ale w przypadku 5G opóźnienie zmniejsza się do zaledwie 1 milisekundy! To mniej więcej tyle czasu, jaki zajmuje lampa błyskowa w aparacie.

Ta reakcja jest kluczowa dla takich rzeczy, jak granie w grę wideo w wirtualnej rzeczywistości lub dla chirurga kontrolującego parę robotycznych ramion wykonujących procedurę zdalnej operacji. Korzystasz z wideokonferencji Zoom? 5G pomoże wyeliminować niektóre opóźnienia wynikające z niskiej przepustowości łącza. To opóźnienie nie zniknie całkowicie, szczególnie jeśli komunikujesz się z kimś na drugim krańcu świata. Odległość ma znaczenie, ponieważ ta informacja wciąż musi przebyć drogę tam i z powrotem.

Praktycznie wolne od opóźnień połączenie oznacza, że ​​samochody autonomiczne mogą komunikować się ze sobą w czasie rzeczywistym – zakładając, że zasięg 5G będzie wystarczający do połączenia tych pojazdów.

Czy technologia 5G jest szkodliwa dla zdrowia?

Utrzymują się obawy, że fale radiowe wysokiej częstotliwości mogą powodować raka. Niestety, nie przeprowadzono wielu badań, które mogłyby ostatecznie udowodnić lub obalić zagrożenie dla zdrowia.

Krytycy twierdzą, że nie ma wystarczających badań na ten temat i że przeprowadzone badania nie były odpowiednie. Światowa Organizacja Zdrowia, wymienia częstotliwości komórkowe jako potencjalny czynnik rakotwórczy.

Czy 5G ma coś wspólnego z COVID-19?

W sieci krążą teorie spiskowe, napędzane filmami i artykułami na YouTube, które lobbują ideę, że super wysokie częstotliwości używane w sieciach 5G przyczyniają się, a nawet powodują, koronawirusa.

Należy pamiętać, że w większości krajów, w które uderzył COVID-19, używane sieci nawet nie wykorzystują widma fal milimetrowych, którego ludzie się boją. W USA został wdrożony tylko w wybranych obszarach.

Nadal nie wiemy wiele o pochodzeniu nowego koronawirusa, ale można śmiało powiedzieć, że 5G nie odgrywało w nim żadnej roli.

Wpływ 5G na przemysł

Możemy oczekiwać niespotykanego nigdy wcześniej przyspieszenia rozwoju komunikacji w sektorach gdzie wymagane jest bezprzewodowe sterowanie maszynami, przesyłem informacji czy utrzymanie komunikacji.

Należy oczekiwać że sektory jak robotyka, IoT, medycyna, telefonia komórkowa czy gry VR bardzo skorzystają na dalszej drodze rozwoju swoich produktów i usług.

Czy 5G zastąpi okablowanie przemysłowe? Inteligentne maszyny tworzące IIoT (ang. Industrial Internet of Things) będą bezprzewodowo łączyć się ze sobą oraz z systemami zarządzającymi produkcją i mechanizmami analitycznymi w chmurze. To bardzo realny scenariusz.

W Polsce już od kilku miesięcy, takie firmy jak Polkomtel – Plus czy Orange Polska, intensywnie pracują nad rozwojem infrastruktury umożliwiającej korzystanie z nowej technologii bezprzewodowej.

Oceń przydatność posta
[Łącznie: 0 Średnio: 0]
99NET - Łączymy Ludzi i Technologie
© Prawa autorskie zastrzeżone