Cyfrowa świadomość – publikowanie zdjęć dziecka w mediach społecznościwych może mu zaszkodzić

Z niepokojem patrzę jak wielu rodziców, trochę bez świadomości wszystkich konsekwencji,  publikuje historie, zdjęcia i filmy swoich dzieci w mediach społecznościowych.


 Są dumni ze swoich rodzin i chcą dzieliść się szczęściem z krewnymi i przyjaciółmi.. Media społecznościowe są również przydatne, aby uzyskać porady i czuć się mniej samotnie. 

Rodzicielstwo może być wyzwaniem!

Ale czy dostępnianie w mediach społecznościowych może narazić dziecko na niebezpieczeństwo? W tym artykule poruszę pięć nieoczywistych powodów, w jakie udostępnianie informacji o swoim dziecku w mediach społecznościowych może potencjalnie zaszkodzić przyszłości Twojego dziecka.

Publikacja w mediach społecznościowych może naruszyć prywatność Twojego dziecka

Chociaż małe dzieci nie mogą rozumieć, co ich rodzice udostępniają o nich w mediach społecznościowych, może to okazać się kłopotliwe kiedy dorosną. Dzieci w  wieku około 5 lat dzieci zaczynają rozwijać poczucie siebie jako świadomej jednostki. Zaczyna liczyć się jak postrzega je reszta otoczenia. Ich prywatność, w pewnym sensie  uzyskuje świadomość. Mogą zacząć czuć się zawstydzeni treściami, które ich rodzice publikują na ich temat w mediach społecznościowych, zwłaszcza jeśli chodzi o okres z wczesnego dzieciństwa, zabawne zdjęcia i wpisy dotyczące ich rozwoju.

Udostępnianie treści w mediach społecznościowych może sprawić, że dzieci poczują się, jakby nie miały władzy nad własnym ciałem. Dzieci tak naprawdę nie mają okazji nie zgadzać się z rodzicami, którzy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia z kąpieli i inne wrażliwe treści.

Twoje posty w mediach społecznościowych mogą zostać wykorzystane w złej wierze

Powinieneś pomyśleć, jak inni mogą zareagować na informacje o wpisach na temat swojego dziecka, które udostępniasz w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, czy Twoje przywiązuje znaczenie  do zdjęć i historii o nich w mediach społecznościowych, inni mogą wykorzystać te informacje do wyśmiewania, obrażania, a nawet znęcania się nad nim, gdy ono dorośnie. Nie trzeba wiele, by zdjęcie przeszło od wewnętrznego żartu rodzinnego do kłopotliwej plotki dla całej szkoły. Dla młodej osoby i niewykształconej psychiki może stanowić poważny problem i przeszkodę do normalnego funkcjonowania.

Treści które wysyłasz o swoim dziecku w mediach społecznościowych mogą wpłynąć na przyszłość Twojego dziecka

Kontrolowanie informacji po ich opublikowaniu w internecie często niemożliwe. Usunięte wpisy na profilu w mediach społecznościowych, mogą nadal istnieć w internetowych archiwach internetowych i na samych serwerach mediów społecznościowych. Mając to na uwadze, zastanów się, jak Twoje zdjęcia i historie mogą wpłynąć na Twoje dziecko, gdy będzie już starsze.

W rzeczywistości dane udostępnione przez rodziców mogą być ujawniane przez algorytmy wyszukiwania Google przez wiele kolejnuch lat. I nie wiemy, jakie mogą być cele naszych dzieci, gdy będą starsze. Rodzice muszą pomyśleć o tym, jak potencjalni pracodawcy mogą zareagować na znalezienie pewnych wrażliwych chwil z dzieciństwa w mediach społecznościowych. Powinniśmy także zastanawiać się, jak bezmyślność może wpłynąć na ich dziecko, jeśli kiedykolwiek zdecyduje się ubiegać o urząd publiczny.

Udostępnianie naraża Twoje dziecko na ryzyko porwania cyfrowego

Cyfrowe porwanie to rodzaj kradzieży tożsamości. Występuje, gdy ktoś robi zdjęcia dziecku z mediów społecznościowych i nadaje mu nowe imiona i tożsamość, często twierdząc, że dziecko jest jego własne. W ostatnich latach było wiele tego przykładów, w tym incydent z 2015 roku, w którym nieznajomy zrobił zdjęcie 18-miesięcznego chłopca ze strony mamusi blogerki na Facebooku i opublikował je na swoim profilu na Facebooku, zachowując się tak, jakby był jej synem.

Zdjęcia Twojego dziecka mogą zostać porwane do odgrywania ról.

Jeśli nie znasz się na odgrywaniu ról dla dzieci, wyszukaj #BabyRP, #AdoptionRP i #KidRP w serwisach społecznościowych.  Wydaje się, że konta do odgrywania ról dla dzieci są tworzone przez osoby, które wydają się chcieć być rodzicem lub dzieckiem. Są one jednak kolejnym przykładem tego, jak łatwo można stracić kontrolę nad tożsamością swojego dziecka, publikując informacje o nim w Internecie.

Twoje posty w mediach społecznościowych mogą przyciągnąć niebezpieczne osoby

Zdjęcia i filmy przedstawiające dzieci udostępniane przez rodziców w mediach społecznościowych czasami pojawiają się na niepokojących stronach internetowych i forach, niektóre z nich są poświęcone pornografii dziecięcej.

Łatwo zapomnieć, że posty w mediach społecznościowych mogą również dostarczać  wskaźników, które mogą pomóc ludziom określić, gdzie dziecko mieszka, bawi się i chodzi do szkoły. Wpisy zawierające informacje, takie jak tagi lokalizacji i punkty orientacyjne, dają nieznajomym, a także znanym agresorom, możliwość zlokalizowania dziecka i innych członków rodziny. Jest to szczególnie niebezpieczne dla rodzin, które próbują rozwiązać spory o opiekę i uciec od przemocy domowej.

Co zrobić, jeśli udostępniasz informacje o swoim dziecku w mediach społecznościowych

To zrozumiałe, że chcesz dzielić się informacjami o swojej rodzinie w mediach społecznościowych. Jeśli zdecydujesz się udostępniać, zapytaj swoje dziecko czy czuje się z tym komfortowo, i podejmij pewne środki ostrożności. Zwróć szczególną uwagę na ustawienia prywatności na swoich stronach w mediach społecznościowych. Starannie wybieraj swoje zdjęcia i oznaczaj znakiem wodnym (watermark) te, które udostepniasz publicznie. Poproś znajomych i rodzinę, aby powstrzymali się od publikowania zdjęć lub filmów przedstawiających Twoje dziecko. I zacznij edukować swoje dziecko  o tym, czym warto podzielić się z innymi ich zdjęciami.

The Social Dilemma – dowiedz się więcej…

Zobacz więcej na temat wpływu social media gigantów na społeczeństwo w doskonałej produkcji NETFLIX – the social dilemma 

Oceń przydatność posta
[Łącznie: 0 Średnio: 0]
99NET - Łączymy Ludzi i Technologie
© Prawa autorskie zastrzeżone