Dlaczego IT zarabia tak dużo…

Inżynierowie oprogramowania są bardzo dobrze opłacani, ponieważ jest to jedna z najtrudniejszych profesji na runku pracy. Chwilę potem specjaliści i pracownicy Service Desk, z szerokim wachlarzem umiejętności technicznych, komunikacyjnych i…. społecznych. 

Oto tylko kilka rzeczy, które muszą wykonywać praktycznie codziennie: 

Programiści – od 4 do 20 tys zł netto / miesięcznie

„Wiem, że jesteś programistą, więc tutaj jest taka maszyna, zatem zbuduj oprogramowanie, które uczyni z niej użyteczne narzędzie do naszej fabryki samochodów”  

„Och, jesteś tutaj programistą i pracujesz w branży medycznej, zbuduj dla nas pakiet oprogramowania, który pomoże utrzymać pacjentów przy życiu” 

„Znasz się na programowaniu, więc, czy możesz napisać kod autopilota do naszego samolotu pasażerskiego”  

Zdolność do przyswajania nowej wiedzy, szybko i na tyle skutecznie, aby wykonać wymaganą pracę i w najkrótszym czasie, jest nieodłącznym elementem tej pracy. Niewielu ludzi może to udzwignąć, a ogromny stres psychiczny wynikający z ciągłych zmian i ogromnej ilości wiedzy do przyswojenia a także zmieniających się warunków i założeń projektów, może być wyniszczający. Nie wspominając o tym, że twoja rodzina, nie będzie miała pojęcia co i jak robisz i najprawdopodobniej nigdy nie zrozumie wpływu stresu na twój organizm.  

Rozwiązujesz złożone problemy związane z kodem i setkami zależności, upchanych w tysiącach linii znaków. Tygodniami analizujesz, aby dowiedzieć się, co poszło nie tak, a następnie starasz się to naprawić, zgodnie z tym, co autor programu miał na myśli. 

Każdy kto pracował w projektach, potwierdzi, jak trudno jest przełożyć myśli i słowa klienta na chociażby zarys oczekiwanego produktu.  Czytanie w myślach zleceniodawcy jest jedną z umiejętności do opanowania. Zaraz obok trudnej sztuki zadawania pytań. 

Jeśli realizacja projektu trwała miesiącami, a klient stwierdza „wiem, że rozmawialiśmy o tym wcześniej, ale kiedy to widzę, to nie to, co miałem na myśli”, może być przytłaczające. Czasem miesiące pracy idą w niepamięć a wszystko należy zacząć robić od początku. 

Dobry programista musi kochać swoja pracę. Aby być skutecznym, poświęci tysiące godzin praktyki i nieprzespanych nocy, doskonaląc warsztat. Ta praca wymaga rozwiniętej intuicji, nadludzkiej cierpliwości oraz wyobraźni, na każdym etapie układania kodu.  

Programowanie to rozwiązywanie problemów, o których nie wiedziałeś i których nie rozumiesz. 

Administratorzy i Help Desk – od 3 do 15 tys netto / miesięcznie 

Praca w Service Desk-u wymaga szerokiego zakresu wiedzy technicznej, psychologicznej, biznesowej, sprzedażowej. Kiedy w zakres obsługi wchodzi przyjmowanie zleceń, ewidencja w systemie, analiza, realizacja i jednoczesna komunikacja z klientem, robi się trudno i stresowo. Do tego dochodzi znajomość zasad funkcjonowania setek odmian różnego rodzaju oprogramowania oraz niekończąca się kolejka zadań do wykonania.

Jak nie działa? przecież jesteś informatykiem i powinieneś wiedzieć jak to naprawić… ? 

Codzienna nauka i przez wiele lat, to chleb powszedni informatyka. 

Skuteczny pracownik Help Desk to w połowie technik a w połowie negocjator. I dokładnie w tej kolejności. W Polsce ciągle niedoceniany i niesłusznie określany jako dość łatwy do opanowania. Profil potencjalnego kandydata jest złożony i wymaga intuicji i uwagi na wstepnym etapie rekrutacji. 

Do tego dochodzi kuriozum sytuacji, że kiedy wszystko działa to “tęgie głowy” starają się zrozumieć, dlaczego muszą tyle płacić za specjalistę.  

Kilka lat wcześniej, będąc w szeregach IT pewnego szpitala w Warszawie, usłyszałem od chirurga oddziału kardiologicznego ważne pytanie – Ile wart jest Twój czas i zdrowie?

Czy wiedzieliście że informatycy są częstymi gośćmi tego obszaru medycznego?

Zatem, masz ochotę na solidną wypłatę? Przygotuj się na lata wymagającej i ekscytującej pracy… 

A jakie jest wasze zdanie w temacie wynagrodzenia IT?

Oceń przydatność posta
[Łącznie: 0 Średnio: 0]
99NET - Łączymy Ludzi i Technologie
© Prawa autorskie zastrzeżone