Katalog usług idealny

Poważna firma IT świadcząca usługi informatyczne innym jednostkom biznesowym powinna posiadać dobrze skomponowany i opisany zestaw usług informatycznych. Katalog który zawiera opisy, instrukcje i ceny.

Ten artykuł zawiera wskazówki pomocne przy jego tworzeniu.

Po co tworzyć katalog usług IT?


Katalog usług (service catalog) udostępnia potencjalnym klientom pełen obraz oferowanych usług, wraz ze szczegółami i charakterystyką. Klienci mogą być mile zaskoczeniu odkryciem usług, o których potrzebie nie zdawali sobie sprawy.

Ważne jest, aby pracownicy w organizacji również mieli dostep do takiego zbioru informacji. Każdy pracownik powinien znać i rozumieć oferowane przez jego firmę usługi. Niezależnie od tego, czy zajmuje się sprzedażą, zasobami ludzkimi (HR) czy obsługą klienta, powinien mieć łatwy dostęp do palety oferowanych klientowi usług.

Katalog usług jest jak dobrze skomponowane menu


Kiedy siadasz przy stoliku w restauracji, otrzymujesz menu. Każda z pozycji menu opisuje oferowane jedzenie i napoje. Niektóre pozycje wymagają niewielkiego opisu/wyjaśnienia, inne nieco więcej. Inną wartą uwagi cechą menu jest to, że pozycje są podzielone na kategorie – przystawki, sałatki i pełne posiłki.

Twój katalog usług IT powinien robić to samo, zawierać oferowany produkt lub usługę, szczegółowy opis i informację kto może z nich skorzystać (wartość biznesowa).

Zacznij od podstawowych usług i kategorii


Sklasyfikuj swoje główne usługi i napisz ich tytuły wraz z podtytułami. Każda usługa powinna zawierać krótki opis z rozwinięciem, aby dokładniej określić specyfikę oferty.

Myśl o swoich odbiorcach


Twoi klienci nie muszą być obeznani z terminologią informatyczną. Ważne jest, aby opisy, wyjaśnienia i zarys usług pisać prostym i zrozumiałym językiem.

Unikaj nadmiernie profesjonalnego słownictwa w opisie usług. Posługuj się przystępnym i swobodnym jezykiem w opisie. Pomoże to odbiorcy zrozumieć i zdecydować czy tego właśnie szukał.

Technicy mogą być nieco zbyt „techniczni” w swoich opisach. Pomyśl o zatrudnieniu copywritera przy komponowaniu oferty.

Pisz jasno i zrozumiale


Jedną z najważniejszych funkcji Twojego katalogu usług IT jest umożliwienie zrozumienia, co zawiera się w ofercie Twojej firmy. Dlatego upewnij się, że umieściłeś tam informacje na temat tego co możesz zrobić dla klienta, w jakim czasie, za pomocą jakich narzędzi i za jaką cenę.

Zrób wszystko co możesz, aby wyjaśnić techniczną terminologię IT niewtajemniczonym odbiorcom, a osiągniesz lepszy poziom zaangażowania klienta.

Katalog idealny

Nie trać czasu na tworzenie idealnego katalogu. Kluczem do powodzenia jest zacząć od poziomu, który Ci odpowiada, a następnie dowiedzieć się, co się najlepiej sprawdza – stopniowo go ulepszając.

Praktyka podpowiada, że uruchomienie katalogu usług, który można nazwać gotowym w około 80% jest możliwe wyłącznie przy jednoczesnym i uważnym słuchaniu opinii klientów – to zawsze jest dobra strategia.

Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się choć trochę przydatne. Powodzenia!

Oceń przydatność posta
[Łącznie: 0 Średnio: 0]
99NET - Łączymy Ludzi i Technologie
© Prawa autorskie zastrzeżone