Zarządzanie licencjami w systemie GLPI

Czy wiesz że właśnie teraz Twoja firma traci pieniądze przez błędy w zarządzaniu licencjami?

Co to jest zarządzanie zasobami oprogramowania?

Software Asset Management (SAM) odnosi się do zasad i procesów, które pomagają zarządzać, kontrolować i chronić zasoby oprogramowania na wszystkich etapach cyklu życia oprogramowania.

GLPI umożliwi Ci ewidencję licencji i zarządzanie zasobami.

Metodologia SAM zazwyczaj obejmuje:

– zakup oprogramowania,

– ewidencja,

– zastosowanie,

– usuwanie

– koncesjonowanie

Unikaj niepotrzebnych kosztów

Upewnij się, że budżet IT nie zostanie zmarnowany na oprogramowanie, które nie jest używane. Gartner szacuje, że przy odpowiednim planie zarzadzania, wydatki na oprogramowanie można obniżyć nawet o 30%. Szczegółowa inwentaryzacja zakupów oprogramowania pomoże Twojej firmie uniknąć ryzyka i zidentyfikować możliwości redukcji kosztów.

Możesz jeszcze bardziej obniżyć koszty, zmieniając subskrypcje. Jeśli subskrybujesz wersję Office 365 dla przedsiębiorstw, ale nikt z twojego zespołu nie korzysta z większości oferowanych w niej aplikacji to może przejście na tańszą wersję Office 365 Business pomoże zaoszczędzić sporo wydatków w przyszłości.

Skorzystaj z okazji

Oprogramowanie do zarządzania zasobami pomaga także oszczędzać, gdy trzeba odnowić licencje. Zamiast kupować licencje na komputer za każdym razem, gdy jedna z nich wygasa, zobaczysz listę już wcześniej wykorzystywanego. GLPI pozwoli Ci oszacować ile potrzebujesz i ile zaoszczędzisz kupując hurtowo.

Niezgodność licencji

Zarządzanie zasobami oprogramowania pomaga śledzić legalność oprogramowania i unikać kar oraz kosztów prawnych związanych z nieprzestrzeganiem przepisów. Prowadząc bazę danych wszystkich licencji, dowiesz się, w jaki sposób są używane, przez kogo i kiedy musisz je odnowić.

Zmniejsz ryzyko

W obronie przed najnowszymi cyberatakami; zarządzanie zasobami oprogramowania jest tak samo ważne, jak posiadanie silnych zapór ogniowych i narzędzi zapobiegania zagrożeniom. Twój plan SAM może pomóc w zapobieganiu instalowaniu nieautoryzowanego lub nieuczciwego oprogramowania na urządzeniach i śledzić, które aplikacje wymagają aktualizacji i kiedy.

GLPI prowadzi katalog wszystkich autoryzowanych programów i ich wersji poprawek. Ułatwia ustalenie czy wszystkie programy są w pełni aktualne. Z odpowiednimi narzędziami do zarządzania zasobami oprogramowania, proste zapytanie pomoże ci znaleźć stare, wrażliwe wersje oprogramowania w twojej sieci.

Jak wdrożyć plan SAM i oprogramowanie do zarządzania zasobami w organizacji?

Inwentaryzacja oprogramowania GLPI

Kataloguj oprogramownie, łaty i dodatki service pack. Zautomatyzuj zarządzanie zasobami za pomocą GLPI. To narzędzie przechowuje szczegółowy spis wszystkich programów zainstalowanych na każdym serwerze, komputerze i urządzeniu mobilnym Twojej firmy. Inwentaryzacja ręczna zajmuje tylko czas i prowadzi do błędów.

Przejrzyj użycie oprogramowania

Aby zidentyfikować nadmiernie lub niewykorzystane aktywa,  rozważ przeprowadzenie ankiety w całej firmie, aby dowiedzieć się, z których aplikacji korzystają pracownicy. Narzędzia monitorowania powinny być również zainstalowane na ich urządzeniach, aby ocenić, czy aplikacje są bezpiecznie używane.

Uzgodnij licencje

Na tym etapie musisz wyśledzić wszystkie rekordy zakupów wraz z nazwą producenta, datą zakupu i numerem faktury dla całego oprogramowania i przechowuj je w scentralizowanej bazie danych. Następnie zleć wykonanie analizy licencji.

Oceń przydatność posta
[Łącznie: 0 Średnio: 0]
99NET - Łączymy Ludzi i Technologie
© Prawa autorskie zastrzeżone